Wybierz Życie – Pierwszy Krok” - program edukacyjny obejmujący tematykę profilaktyki raka szyjki macicy, oparty jest na stworzeniu świadomości zagrożenia rakiem szyki macicy i innych chorób wywołanych zakażeniem wirusem HPV u młodych ludzi. Wiedza o istnieniu zagrożenia zakażeniem HPV i jego konsekwencji powinna być częścią rozmów wychowawczych, przygotowujących młodych ludzi do dorosłego życia. Zasadnicze znaczenie ma połączenie problemu raka szyjki macicy ze stanem zdrowia prokreacyjnego. Odbiorcami programu są uczniowie III klas gimnazjum, VIII klas szkoły podstawowej i I klas ponadgimnazjalnych (dziewczęta i chłopcy), rodzice i opiekunowie uczniów oraz kadra pedagogiczna szkoły.

Cele programu: Głównym celem programu jest zmniejszenie występowania raka szyjki macicy i umieralności na tę chorobę.  Natomiast cele szczegółowe to:

  • Zwiększenie poziomu wiedzy na temat profilaktyki raka szyki macicy i roli wirusa HPV w jego powstawaniu.

  • Kształtowanie świadomości na temat czynników zwiększających ryzyko raka szyjki macicy (profilaktyka pierwotna i wtórna).

  • Motywowanie kobiet do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym przez całe życie.

  • Przygotowanie młodzieży do roli liderów edukacji zdrowotnej w środowisku lokalnym.

  • Dostarczenie informacji o świadczeniodawcach wykonujących badania cytologiczne.

         Program powinien być realizowany na podstawie 2 scenariuszy zajęć, których treści programowe są spójne z podstawą programową.  Może być realizowany w ramach międzyprzedmiotowej ścieżki edukacyjnej – edukacja prozdrowotna, w trakcie lekcji przedmiotowych, tj. biologia i wychowanie do życia w rodzinie oraz w czasie innych zajęć np. godziny wychowawczej. Poszczególni nauczyciele mogą włączyć treści programowe do swoich lekcji. Treści programowe składają się z dwóch bloków tematycznych:

  • Vademecum wiedzy o raku szyjki macicy i roli wirusa HPV w powstaniu nowotworu.

  • Pierwszej wizyty u ginekologa.

        Placówki, które zgłoszą chęć udziału w programie „Wybierz Życie – Pierwszy Krok” otrzymują bezpłatny pakiet materiałów na który składa się: poradnik dla koordynatora, prezentacja multimedialna, plakat, zakładki dla uczniów oraz składanki z informacjami dla rodziców.

Dodatkowe informacje dostępne są na stronie programu www.pierwszykrok.edu.pl

 

 

Pliki do pobrania
Download this file (WZ_poradnik_13 06 08.pdf)Poradnik
Download this file (WZ_skladanka_13 06 08.pdf)Składanka dla rodziców
Download this file (WZ_zakladka_13 06 08.pdf)Zakładka dla uczniów

 

Kanały informacji

feed-image Źródło RSS

Kontakt

Telefon:


+48 222-500-115

 

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

> więcej

2021  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Myślenicach