Poradnik dla gabinetów stomatologicznych

W celu zwiększenia bezpieczeństwa zarówno pracowników jak i pacjentów gabinetów stomatologicznych, zespół redakcyjny Oddziału Nadzoru Epidemiologii WSSE w Krakowie przygotował poradnik: Jak bezpiecznie i higienicznie świadczyć usługi w gabinecie stomatologicznym. Opracowanie to, będące zbiorem informacji przygotowanych na podstawie wytycznych i publikacji z zakresu zagrożeń oraz przestrzegania zasad higieny w gabinetach stomatologicznych, może stanowić pomocną i ciekawą lekturę dla kadr gabinetów stomatologicznych.

Warto zaznaczyć, iż poradnik: Jak bezpiecznie i higienicznie świadczyć usługi w gabinecie stomatologicznym został pozytywnie zaopiniowany przez panią prof. Jolantę Pytko-Polończyk Konsultanta Wojewódzkiego w Dziedzinie Stomatologii Zachowawczej z Endodoncją.

Poradnik jest dostępny poniżej jako załącznik:

Stan uodpornienia dzieci i młodzieży powiatu myślenickiego w 2014 roku

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Myślenicach przedstawia analizę procentową z realizacji szczepień ochronnych dzieci i młodzieży na terenie powiatu myślenickiego w 2014 r., opracowaną na podstawie druku sprawozdawczego Mz – 54 „Roczne sprawozdanie ze szczepień ochronnych za rok 2014.” Poprawa skuteczności w zapobieganiu większości chorób zakaźnych spowodowana jest między innymi prawidłową realizacją Programu Szczepień Ochronnych na terenie powiatu myślenickiego. Szczepienia ochronne dzieci, młodzieży i osób dorosłych prowadzone są w 34 podmiotach leczniczych. Sytuacja epidemiologiczna szczepień ochronnych w rocznikach obowiązujących (najmłodszych i przedszkolnych) – 2014, 2009 w powiecie myślenickim w 2014 roku utrzymuje się na podobnym poziomie w stosunku do roku poprzedniego i ocenia się ją jako dobrą. Szczepienia pierwotne noworodków p/gruźlicy – 99,8%. Szczepienia w 1 roku życia p/wzw typ B (pierwotne + podstawowe) – 92,5%, błonicy, tężcowi, krztuścowi (pierwotne)– 55,8 %, polio (pierwotne) – 55,9 % i zakażeniom Haemophilus influenzae wykonano w 55,6 %. Szczepienia uzupełniające w drugim roku życia p/wzw typ B – wykonano w 99,4 %, natomiast szczepienia p/ błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio i Haemophilus influenzae (pierwotne + uzupełniające) wykonano w 99,6 %. Szczepienia p/odrze, śwince i różyczce w drugim roku życia wykonano w 82,3 %. Stan uodpornienia w rocznikach przedszkolnych tj. DTaP + polio, utrzymuje się na podobnym poziomie w porównaniu do roku 2013 i wynosi 85,3 %. Uodpornienie w 10 r.ż. p /odrze, śwince i różyczce u 10 – latków uległo podwyższeniu w porównaniu do roku 2013 – 3 %. Szczepienia p/ Td u 14 – latków uległy podwyższeniu w stosunku do roku 2013 tj. ( 91,2%), w roku 2014 (95,3%), natomiast szczepienia p/ Td u 19 – latków wzrosły o 7,6 % i uzyskano wskaźnik 85,7 %.

Dla zapewnienia prawidłowej realizacji szczepień ochronnych, zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych, konieczne jest współdziałanie pielęgniarek zabiegowych, środowiskowych, lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, pracowników inspekcji sanitarnej, rodziców i opiekunów prawnych szczepionych dzieci. Konieczne jest dołożenie starań w kierunku prawidłowej współpracy między w/w podmiotami, aby nie utracić społecznej akceptacji szczepień. Przyczynami braków w uodpornieniu dzieci i młodzieży są m.in. zwolnienia ze szczepień wydawane przez lekarzy kwalifikujących do szczepień, kampanie antyszczepionkowe, wpływ środowisk propagujących medycynę alternatywną, odrębność kulturowa, religijna i etniczna.

Kanały informacji

feed-image Źródło RSS

Kontakt

Telefon:


+48 222-500-115

 

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

> więcej

2024  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Myślenicach